تاسیس صندوق توسعه حمل و نقل کلید خورد

با سرمایه ۱۹هزار میلیاردتومان

معاون اول رئیس جمهور با ابلاغ اساسنامه شرکت دولتی صندوق توسعه حمل و نقل به وزیر راه و شهرسازی که هفته جاری در دولت تصویب شد، راه اندازی این صندوق را کلید زد.

به گزارش خبرنگار مهر، هیئت وزیران در نشست ۵ مرداد ماه خود با اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل کشور موافقت و معاون اول رئیس جمهور راه اندازی این صندوق را به وزرای راه و اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

بر اساس اساسنامه این صندوق، صندوق توسعه حمل و نقل به صورت شرکت دولتی اداره می شود و هدف از تأسیس آن، هم تأمین مالی و توسعه بخش های زیربنایی حمل و نقل است و هم بخش خدمات حمل و نقل کالا و مسافر؛ ضمن اینکه از طریق بانک های عامل می تواند به متقاضیان سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی و خدماتی حمل و نقل اعم از کالا و مسافر تسهیلات ارائه دهد.

صندوق توسعه حمل و نقل که بر اساس بند ۱ ماده ۴۸ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مصوب ۱۳۹۵ و به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده، قرار است علاوه بر تشویق به سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل، از شرکت های دانش بنیان در این حوزه حمایت و سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل را بیمه کند.

در این اساسنامه با ایجاد لیزینگ دولتی در خصوص فروش اقساطی ناوگان حمل و نقل در همه شقوق آن نیز موافقت شده است.

صندوق توسعه حمل و نقل کاملا دولتی بوده و به وزارت راه وابسته خواهد بود. سرمایه اولیه صندوق ۱۹ هزار میلیارد تومان اعلام شده است؛ محل تأمین این اعتبار نیز بودجه سنواتی و دارایی های دولت در اختیار وزارت راه و دستگاه های تابعه آن است.

همچنین قرار است وزیر راه و شهرسازی رئیس هیئت امنای صندوق بوده و وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در هیئت امنای صندوق عضو هستند.

مهر

دیگر اخبار مهم