خطا

متاسفانه در سیستم خطا رخ داده است.

خیابان بورس - اخبار صنایع بورسي Index

رونق در ساخت و ساز از طریق افزایش تراکم

بعد از تسهیل در واگذاری زمین و ارایه تسهیلات

وزیر راه و شهرسازی از اهتمام ویژه برای تحرک بخشیدن به تولید مسکن خبر داد و سه عامل مهم در رونق ساخت و ساز را برشمرد.

به گزارش ایبِنا از خانه ملت، محمد اسلامی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی با توجه به رویکرد دولت و سال رونق تولید ملی در تلاش است اهتمام ویژه ای در جهت تحرک بخشیدن به تولید مسکن در کشور به خرج دهد، گفت: ما از طریق چند اقدام اساسی و جدی موضوع اجرایی شدن رونق تولید را دنبال می‌کنیم. البته با توجه به تاکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب توجه به این موضوع را در دستور کار قرار داده ایم.

وی ادامه داد: در نخستین گام ما باید واگذاری زمین و به مشارکت گذاشتن آن را برای اینکه سازندگان بتوانند از زمین استفاده کنند و از این طریق دغدغه تامین زمین یا تامین منابع برای خرید زمین را مستثنی کنیم، را داشته باشیم.

افزایش وام تخصیصی به افراد و زوجین در تهران و سایر شهرهای کوچک

اسلامی افزود: گام دوم این بود که توانستیم با اهتمام بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در تاریخ ۱۷ اسفند ماه مبلغ وام تخصیصی به افراد یا زوجین در شهر تهران و سایر شهرهای کوچک را افزایش دهیم به نحوی که سازندگان این وام را در اختیار بگیرند و به خریداران انتقال دهند که این امر هم بخش عرضه کننده و هم بخش تقاضا را تأمین و تقویت می کند.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: البته نکته مهمی که وجود دارد این است که طبق این مصوبه همه بانک ها می‌توانند تا ۸۰ درصد مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری به منظور احداث مسکن را به سازندگان تخصیص دهند و سازندگان می توانند وام هایی که دریافت کردند را به خریداران به هر میزانی که قابلیت پرداخت اقساط را داشته باشد، واگذار کنند یعنی به سقف مصوبات محدود نمی شود و این توافق سه جانبه بین خریدار، سازنده و بانک عامل خواهد بود.

وی افزود: نکته سوم در بحث سیاست‌های شهرسازی این است که در شهرها و جاهایی که زیرساخت ها و معابر شهری اجازه افزایش تراکم را می‌دهد، بعد از سیر مراحل در استان‌هایی که استانداران می‌توانند این کار را انجام دهند، را سرعت دهیم به نحوی که گشایش در ساخت و ساز و جذابیت ها افزایش یابد و از این طریق هم بتوان موجب رونق ساخت و ساز شویم.

اسلامی ادامه داد: این سه عامل مهم و تأثیرگذاری است که می تواند به رونق ساخت و ساز مسکن کمک کند که دیروز در نشست مشترکی که با رئیس مجلس برگزار شد این مسائل را مرور کردیم و امیدواریم سازندگان به صورت پرشور در صحنه های ساخت و ساز حضور یابند و با حضور معناداری که ان شاء الله اتفاق می افتد شاهد رونق ساخت و ساز در کشور باشیم.

ایبِنا

دیگر اخبار مهم