سهم 37 هزار تنی کاغذ روزنامه از کل واردات کاغذ

به ارزش بیش از ۳۰ میلیون دلار:

کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه‌ای که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی تأمین ارز شده‌اند در گمرکات دپو شده‌اند که دلیل آن به پرداخت مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی تا نرخ نیمایی برمی‌گردد.

درحالی حواشی مربوط به واردات کاغذ به ویژه در نیاز مطبوعاتی درگیر حواشی بوده و مسئولان از سرنوشت نامعلوم کاغذهای وارداتی و دپو شدن آن در گمرک سخن می‌گویند که در سال گذشته حدود ۳۷ هزار تن از مجموع واردات کاغذ به روزنامه اختصاص داشته است.

به گزارش ایسنا، تخصیص ارز دولتی به کاغذ در یکی - دو سال گذشته با اما و اگرهایی همراه بود، اما در نهایت تأمین ارز دولتی برای این کالا انجام شد.

این روزها گله‌هایی از سوی بخش‌های مختلف از جمله وزارت ارشاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با کاغذهای وارداتی و عدم دسترسی به بخشی از آن مطرح شه است. به طوری که اخیراً وزارت ارشاد اعلام کرده است که پنج نوع کاغذی (روزنامه‌ای، تحریر، رول، بالکنی و LWC) که از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون وارد شده، حدود ۹۳ درصد از کاغذهای وارداتی که با ارز دولتی بوده است که سرنوشت نامعلومی دارد.

بر این اساس از مجموع ۲۶۲ هزار تن واردات کاغذ که با ارز دولتی انجام شده فقط ۲۳ هزار تن با تأیید معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت ارشاد توزیع و باقی آن به تفکیک واردکننده به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده تا اقدامات قانونی صورت بگیرد.

گله‌ها در ارتباط با واردات کاغذ و تأمین آن در کشور در حالی در جریان است که نگاهی به آمار گمرک نشان می‌دهد در سال گذشته از مجموع واردات کاغذ حدود ۳۷ هزار تن آن به کاغذ روزنامه اختصاص داشته که ارزش دلاری آن به ۳۰ میلیون و ۸۳۲ هزار دلار می‌رسد.

ایسنا

دیگر اخبار مهم