صادرات 312 هزار تن منسوجات به ارزش یک میلیارد و 93 میلیون دلار در سال 97

با رشد 26 درصد نسبت به سال قبل:

397 هزار تن منسوجات به ارزش یک میلیارد و 120 میلیون دلار وارد کشور شد و این میزان واردات در مقایسه با سال 96، از نظر ارزشی 32 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پارسال 312 هزار تن انواع محصولات حوزه صنایع نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و 93 میلیون دلار از کشور صادر شد که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 6 درصد و 26 درصد رشد داشت.

«افسانه محرابی» روز (یکشنبه) اعلام کرد از بین مجموعه‌های مختلف صنایع نساجی بیشترین حجم صادرات پارسال مربوط به انواع «کفپوش» به ارزش 417 میلیون دلار و به وزن 80 هزار تن بوده است.

به گفته این مقام مسئول، پارسال همچنین 397 هزار تن کالاهای نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و 120 میلیون دلار وارد کشور شد. وی ادامه داد: این میزان واردات در مقایسه با سال 96، از نظر ارزشی 32 درصد کاهش و از نظر وزنی 35 درصد افت داشته است.

محرابی یادآور شد: بیشترین میزان واردات مربوط به انواع الیاف به ارزش 541 میلیون دلار و به وزن 223 هزار تن به ثبت رسید.

برخی فعالان حوزه نساجی و پوشاک ایران هشدار می‌دهند چنانچه مشکل تامین مواد اولیه و نقدینگی مورد نیاز صنعت نساجی و پوشاک حل نشود، ظرفیت‌های پیش‌بینی شده تحقق نمی‌یابد و این امر پیامد رونق واردات و قاچاق را به همراه خواهد داشت.
صنعت نساجی و پوشاک سالیانه نیازمند معادل دومیلیارد و 500 میلیون دلار مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات است که با احتساب مواد اولیه‌ای که در داخل تامین می‌شود، این نیاز به حدود چهار میلیارد دلار می‌رسد.

ارانیکو

دیگر اخبار مهم