18 میلیارد یورو نیاز سرمایه گذاری معادن کشور

30 درصد سود بازار سرمایه به بخش معدن و صنایع معدنی مربوط می شود

براساس آخرین برآوردها امروز بخش معدن و صنایع معدنی نیاز به سرمایه گذاری حدود 18 میلیارد یورویی دارد که از این رقم هفت میلیارد یورو برای زیر ساخت هاست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، خداداد غریب پور در نشست تشویق به سرمایه گذاری و رفع موانع آن در بخش معدن و صنایع معدنی در محل سازمان نظام مهندسی معدن ایران افزود: جذابیت و بازدهی سرمایه مربوط به این بخش بگونه ای است که ۳۰ درصد سود بازار سرمایه به بخش معدن و صنایع معدنی مربوط می شود.

وی یادآور شد: وابستگی کمتر به خارج به عنوان زمینه بهتری برای جذب سرمایه داخلی آن به حساب می آید و در عین حال تاثیر پذیری کمتر از تحریم های ظالمانه آمریکا دارد.
غریب پور ضمن تاکید بر ارزش افزوده خیلی زیاد بخش معدن وصنایع معدنی گفت: امسال سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) بالغ بر سه میلیارد دلار پروژه دارد که این امر نشان دهنده بستر مناسب در این بخش است.

وی پیشنهاد جدیدی از سوی یک کنسرسیوم معدنی را مطرح ساخت که برای فعالیت در ۱۰۰ هزار کیلومتر از اراضی کشور به منظور فعالیت اکتشافی ابراز تمایل کرده است.
غریب پور اضافه کرد: انجام ۱۰۰ هزار کیلومتر فعالیت اکتشافی در واقع یک سوم عملیات اکتشافی کشور محسوب می شود و این نخستین بار محسوب می شود که بخش خصوصی آمادگی ریسک فعالیت در این ارتباط را نیز پذیرفته است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: امسال این سازمان ۱۲۰ میلیارد تومان از منابع خود را به منظور فعالیت اکتشافی اختصاص داده و آمادگی داریم تا این رقم را به چهار برابر برسانیم، زیرا پیش درآمد فعالیت سرمایه گذاری، توسعه اکتشاف است.
وی با بیان اینکه بخش معدن وصنایع معدنی نسبت به پتروشیمی ها منابع کمتری برای توسعه اشتغال دارد که به ازای هر سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار دلاری یک شغل ایجاد می شود، اما در مقایسه با کشاورزی، گرانتر است.

غریب پور موضوع ضرورت شناسایی و اکتشاف منابع سنگ آهن را خاطرنشان ساخت و گفت: محدودیت منابع این ماده معدنی بگونه ای است که باید امروز زنگ خطر را به صدا دراورد که ظرف ۱۵ تا ۲۰ سال آینده ذخایر فعلی رو به اتمام می رود.
وی آمادگی سازمان ایمیدرو را برای واگذاری پروژه های در دست اجرا را ابراز داشت و گفت: می توان با آزاد سازی ها، زمینه سرمایه گذاری جدید را فراهم ساخت و بدین ترتیب بخشی از نقدینگی موجود در جامعه را جذب کرد.

براساس گزارش خبرنگار ایرنا، پیش از سخنان غریب پور، داریوش اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار داشت: امروز حجم نقدینگی بسیار بالای ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومانی فراتر از سیل، بلکه مانند بهمن مشکلات جدی برای اقتصاد کشور بوجود می آورد؛ یک روز ارز، روز دیگر سکه و سپس بخش ساختمان ومسکن را بشدت متاثر می سازد.
وی تاکید کرد: بخش معدن وصنایع معدنی این قابلیت و توانمندی را دارد تا سرمایه ها و نقدینگی موجود را جذب کند و وزارت صنعت، معدن وتجارت هم به عنوان دستورات کاری خود این مهم را مورد توجه قرار داده است.

در این نشست تفاهم نامه همکاری بین سازمان نظام مهندسی معدن ایران و سازمان ایمیدرو در سه محور آموزش، پژوهش و جذب سرمایه گذاری توسط خداداد غریب پور و داریوش اسماعیلی به امضا رسید.

سنا

دیگر اخبار مهم